המאמר באדיבות עו"ד עמרי אזולאי

מערכת יחסים בין אזרח ישראלי לאזרח זר הינו מאוד מורכב בעיקר אם מתקיימים נישואים או שבני הזוג הופכים לידועים בציבור. מכיוון שמערכות יחסים כאלו הולכות ונעשות נפוצות ושכיחות יותר עם השנים והפיכת העולם לגלובלי חשוב לבצע הסדרה של מעמדו של בן הזוג הזר בפני הרשויות.

כיצד מתבצע תהליך הסדרת מעמד לבן זוג שאינו אזרחי ישראלי?

הסדרת המעמד מתבצעת מול משרד הפנים בתהליך לקבלת אשרה, תהליך קבלת האשרה מלווה בהמון בירוקרטיה וקשיים ובסופו או שניתנת האשרה לבן הזוג או שהוא מסורב. האישור אינו אוטומטי גם אם בני הזוג מציגים ראיות ומסמכים המגבים בצורה חד משמעית את הקשר ביניהם, למשל גם אם הם נשואים והורים לילדים לא בטוח שתתקבל האשרה. תהליך האישור יכול לקחת מספר שנים עד לקבלת מעמד קבע של בן הזוג הזר שגם אז לעיתים לא יקבל את המעמד. זה תקף הן לבני זוג נשואים והן לבני זוג ידועים בציבור.

למה כדאי להיעזר בעורך דין לצורך הסדרת מעמד לבן זוג זר?

למרות הרצון לחסוך בעלויות של עורך דין תהליך הסדרת מעמדו של בן הזוג הזר הינו תהליך ארוך, מסורבל, שעלול להיפגע בשל החסרה של מסמך מסוים או מסמך שהוגש ללא צורך או התנהלות לא נכונה גם אם היא בתום לב. ליווי של עורך דין מקצועי ובעל ניסיון יחסוך הרבה מאוד עוגמת נפש וסרבול, הוא יודע איזה מסמכים צריך להגיש ולמי, על מה לשים דגש בתהליך, איפה אפשר לקצר תהליכים וליעל אותם, לבצע הכנה לראיון אותו יעברו בני הזוג במשרד הפנים וליווי לכל אורך הדרך משלב הגשת הבקשה ועד לקבלת מעמד של תושב ארעי ובהמשך רישיון לישיבת קבע במידה והם יחליטו שזה רצונם.