בשנים האחרונות אנו עדים ליותר פרסומות והוראות של גופים שונים מטעם הממשלה וגופים ציבוריים הקוראים לרוכבי אופניים לשים קסדה. לעתים זה עשוי עבור רבים להיות מעט מעיק, מכביד ואולי אפילו "לא קול" מספיק לשים קסדה אבל היי – היא זו שתשמור על חייכם במידה רבה במקרה של נפילה מהאופניים חס וחלילה. בקרב ילדים שיעור זה אפילו גבוה ומשמעותי יותר. חבשו קסדה וזה לא משנה מה אחרים חושבים או איך אתם מרגישים לגבי זה. 

מדוע זה חשוב כל כך לשים קסדה?

מחקרים שונים חקרו את הנושא של פגיעות כתוצאה מתאונות אופניים. הממצאים מראים כי מעל 80% מהילדים שאושפזו כתוצאה מתאונה עם האופניים נפגעו מהתאונה שבה לא היה מעורב כלל כלי רכב נוסף. כלומר הסיכון הרב לפגיעות אופניים בקרב ילדים יהיה קשור לאופן שבו הם רוכשים על האופניים ולאביזרי הבטיחות שלהם. הקסדה אומנם לא יכולה למנוע נפילה מהאופניים אולם היא בהחלט יכולה להפחית את הסיכון לפגיעות מוח וראש קשוח. קסדה מפחיתה ב90% פגיעות מוח וראש ומפחיתה בכ-75% את הסיכון למוות כתוצאה מפגיעות אלה. 

כיצד בנויה קסדה לאופניים? 

הקסדה בנויה בתור מעטפת לראש שלנו או של ילדינו. היא עשויה מחומר מיוחד שבמקרה של פגיעה סופג את הפגיעה במקום הראש של הנהג/ת ובכך מפחית את הסיכון לפגיעת ראש או נזקים גדולים יותר לראש ולמוח כתוצאה מתאונה או נפילה מהאופניים. לאחר שהקסדה ספגה פגיעה היא לא תחזור להיות אותו דבר ולכן במקרה כזה חשוב להחליף את הקסדה בקסדה חדשה.

בחירת הקסדה לכם או לילדיכם תצטרך להתחשב בגודל הראש של המשתמש, ברצועות סגירה נוחות ויעילות עם אפשרות פתיחה נוחה ולא מסובכת ועוד. מוטב להתייעץ עם אישה מקצוע בנושא לבחירת הקסדה המתאימה.

אולי יעניין אותך גם אביזרים לאופניים