דפי-ההיסטוריה יכילו לבטח עמודים על גבי עמודים שיחוגו סביב השנה ההזויה הזו שעברה ועודנה עוברת על כוחותינו. עד לזמן בו נכתבו שורות אלה , ענף התרבות נמצא במצב של טלטלה עמוקה וקשה – לא רק בארצנו הקטנטונת כי אם בעולם הגדול.

חרף התקופה, פה ושם במהלך 2020 מצאנו מספר לא מבוטל של יזומות-תרבות שגרמו לנו להחסיר פעימה; מוזיקאים רבים יצאו להופעות בית שמאופיינות במספר מועט של נוכחים – לרוב, לאור נרות ועל רקע כוסות בירה במצבי-התקדמות-שתיה שונים. בהופעות הללו המוזיקאים והמוזיקאיות מנגנים ושרים על גגות (אהלן פלורנטין!) , בסלונים קטנים – שפשוט נותנים למופע נגיעה של קסם, ואפילו בחצרות פתוחים אשר ההופעה בהם לעתים מושכת עוברי-אורח תמימים.

אחת היזומות אשר ללא ספק זכו ללא מעט תשומת לב תקשורתית ואפילו לכמה תרעומות ברשת החברתית – היא ה"אקווריום".

מרכז ענב לתרבות אשר מופעל על-ידי עריית תל-אביב יפו , תמך והחליט להוציא אל הפועל רעיון
שהגה והוביל יורם כרמי – זוכה פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה לשנת 2012, כוריאגרף, רקדן ,מייסד ומנהלה האמנותי של להקת המחול "פרסקו".

הקונספט, פשוט; האמנים מופיעים בחלל הלובי מוקף הזכוכית של מרכז ענב לתרבות , ההגברה יוצאת החוצה אל גג גן-העיר, וכל מי שחשקה נפשו במעט תרבות בתחומים: מחול, מוזיקה, ילדים, דראג ועוד – יעלה ויבוא חינם אין כסף אל הגג הממוקם ממש מעל כיכר רבין וצמוד לבנין עיריית תל אביב יפו.

בין האמנים שמשתתפים במיזם: שקד מוכיח (מחול) , אוקטט (מחול) , ה-WERK (דראג) , אלון לוטרינגר, דיאנה גולבי , גל דה פז , עומר נצר, איה זהבי פייגלין ועוד רבים וטובים.

אחד מאותם ימי-חזרות הזכורים לטוב – חרף הגשם הסוער שירד בו, היה ה-25 לנובמבר , יום רביעי בשבוע; את ערב החזרות הפתוחות החלו בגשם זלעפות ההרכב  Had Brakes

של אוהד בר אשר סיפק פתיחה בעוצמה גבוהה. בחלל ככר רבין נשמעו להן מלודיות קליטות ונעימות – מעט המנוניות אפילו. הטקסטים הנוגים של אוהד גרמו לחלק מהשכנים לפתוח את חלונות ביתם בעין הסערה אשר ליוותה את המופע הכל-כך חורפי הזה. אוהד בר סיפק הופעה מרשימה ולווה ע"י אחד מחברי ההרכב שלו – מתן לוקץ , אשר בין היתר תפקד על המחשב שהביאו איתם והכיל ערוצי תופים ובס.

לאחר ההופעה, סיפרו חברי ההרכב כי הם השיקו השנה את אלבומם "All I Can Say" , וכי הם מרוכזים בימים אלו – למרות הקורונה , ביצירת אלבום חדש.

דיברנו גם קצת על ה"גיחה" בעברית – פרויקט הדואו – אוהד ומתן , פרויקט אשר חשף את אוהד בר לא רק כמוזיקאי , אלא אף כפעיל חברתי בקהילת הלהט"ב. אוהד ומתן אמרו: "היה לנו מאוד חשוב להוציא מלא קיטור חברתי שהצטבר לנו במהלך השנים האחרונות…רצינו לכתוב על מצבה העגום של החברה בארץ, על מצב הקהילה הלהטב"קית וחוסר היכולת של המדינה הזו לתקן עוולות אנושיות, על האלימות נגד נשים במדינה וגם על עולם הזנות הישראלי – שזה בעצם דבר שאנחנו הכי חשופים אליו כשאנחנו יורדים מהסטודיו אחרי שהקלטנו שיר משך 5 שעות ובא לנו במבה וקולה"

מה שלא יהיה , אנחנו ודאי נשאיר אוזן קשובה אל אותן נקודות בעתיד הלא-רחוק , בהן נזכה שוב לשמוע חומרים שלהם.

 

אל ערוץ היוטיוב של Had Brakes

אל דף האמן בפייסבוק